List of Current Governors of all Indian states | GK Quiz on India

Current Governors of all Indian states:- According to Article 154 of the Constitution of India, a governor is the constitutional head of each Indian state appointed by the President of India for a tenure of five years.

However, the Constitution of India also allows the governor to act upon their preferences, such as the ability to appoint or dismiss any ministry, recommend President’s rule, or reserve bills for the President’s approval.

Over the years, executing these discretionary powers has led to the conflict between the elected chief minister and the union government-appointed governor.

Here is the list of current governors of each Indian state appointed by the President of India – Ram Nath Kovind.

List of Current Governors of all Indian states

Name

Took office 

TERM LENGTH

STATE

Appointed by

Biswabhusan Harichandan

24 july 2019

(2 years, 295 days)

Andhra Pradesh

President of India - Ram Nath Kovind

B. D. Mishra

3rd october 2017

(4 years, 224 days)

Arunachal Pradesh

President of India - Ram Nath Kovind

Jagdish Mukhi

10 october 2017

(4 years, 217 days)

Assam

President of India - Ram Nath Kovind

Phagu Chauhan

29 july 2019

(2 years, 290 days)

Bihar

President of India - Ram Nath Kovind

Anusuiya Uikey

29 july 2019

(2 years, 290 days)

Chhattisgarh

President of India - Ram Nath Kovind

P. S. Sreedharan Pillai

15 july 2021

(304 days)

Goa

President of India - Ram Nath Kovind

Acharya Devvrat

22 july 2019

(2 years, 297 days)

Gujarat

President of India - Ram Nath Kovind

Bandaru Dattatreya

15 july 2021

(304 days)

Haryana

President of India - Ram Nath Kovind

Rajendra Arlekar

13 july 2021

(306 days)

Himachal Pradesh

President of India - Ram Nath Kovind

Ramesh Bais

14 july 2021

(305 days)

Jharkhand

President of India - Ram Nath Kovind

Thawar Chand Gehlot

11 july 2021

(308 days)

Karnataka

President of India - Ram Nath Kovind

Arif Mohammad Khan

8 september 2019

(2 years, 251 days)

Kerala

President of India - Ram Nath Kovind

Mangubhai C. Patel

8 july 2021

(311 days)

Madhya Pradesh

President of India - Ram Nath Kovind

Bhagat Singh Koshyari

5 september 2019

(2 years, 252 days)

Maharashtra

President of India - Ram Nath Kovind

La. Ganesan

27 august 2021

(261 days)

Manipur

President of India - Ram Nath Kovind

Satya Pal Malik

19 August  2020

(1 year, 269 days)

Meghalaya

President of India - Ram Nath Kovind

Kambhampati Hari Babu Dikshit

19 July 2021

(300 days)

Mizoram

President of India - Ram Nath Kovind

Jagdish Mukhi

17 September 2021

(240 days)

Nagaland

President of India - Ram Nath Kovind

Ganeshi Lal

29 May 2018

(3 years, 351 days)

Odisha

President of India - Ram Nath Kovind

Banwarilal Purohit

31 August 2021

(257 days)

Punjab

President of India - Ram Nath Kovind

Kalraj Mishra

9 September 2019

(2 years, 248 days)

Rajasthan

President of India - Ram Nath Kovind

Ganga Prasad

26 August 2018

(3 years, 262 days)

Sikkim

President of India - Ram Nath Kovind

R. N. Ravi

18 September 2021

(239 days)

Tamil Nadu

President of India - Ram Nath Kovind

Tamilisai Soundararajan

8 September 2019

(2 years, 249 days)

Telangana

President of India - Ram Nath Kovind

Satyadev Narayan Arya

14 July 2021

(305 days)

Tripura

President of India - Ram Nath Kovind

Anandiben Patel

29 July 2019

(2 years, 290 days)

Uttar Pradesh

President of India - Ram Nath Kovind

Gurmit Singh

15 September 2021

(242 days)

Uttarakhand

President of India - Ram Nath Kovind

Jagdeep Dhankhar

30 July 2019

(2 years, 289 days)

West Bengal

President of India - Ram Nath Kovind

Leave a comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.